Taiwan Semiconductor Corporation BZD27C200P RVG
Part No.:
BZD27C200P RVG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-219AB
Datasheet:
AetrixBZD27C200P RVG.pdf
Description:
DIODE ZENER 200V 1W SUB SMA
Comments
BZD27C200P RVG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
750 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)