Taiwan Semiconductor Corporation BZD27C68P RVG
Part No.:
BZD27C68P RVG
Datasheet:
AetrixBZD27C68P RVG.pdf
Description:
DIODE ZENER 68V 1W SUB SMA
Comments
BZD27C68P RVG Specifications
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
68 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 51 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)