Nexperia USA Inc. BZV49-C36,115
Part No.:
BZV49-C36,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AetrixBZV49-C36,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 36V 1W SOT89
Comments
BZV49-C36,115 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 50 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C