Sensata-Crydom CRNB20-1200
Part No.:
CRNB20-1200
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
AetrixCRNB20-1200.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 12.7A TO220AB
Comments
CRNB20-1200 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
12.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C