Sensata-Crydom CRNB20-1200PT
Part No.:
CRNB20-1200PT
Datasheet:
AetrixCRNB20-1200PT.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 12.7A TO220AB
Comments
CRNB20-1200PT Specifications
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
12.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C