Sensata-Crydom CRNB25-1200PT
Part No.:
CRNB25-1200PT
Datasheet:
AetrixCRNB25-1200PT.pdf
Description:
DIODE GP 1.2KV 15.9A TO220AB
Comments
CRNB25-1200PT Specifications
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
15.9A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 25 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C