Delevan DC630R-334K
Part No.:
DC630R-334K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AetrixDC630R-334K.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 1.72A 315MOHM TH
Shipping
Inventory:362
Comments
DC630R-334K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
DC630R
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.72 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
315mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
0.830" (21.08mm)