Silicon Labs EFM32TG108F8-D-QFN24
Part No.:
EFM32TG108F8-D-QFN24
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM32TG108F8-D-QFN24.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 24QFN
Comments
EFM32TG108F8-D-QFN24 Specifications
Package/Case:
24-VQFN Exposed Pad
Series:
Tiny Gecko
Packaging:
Tray
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)