Silicon Labs EFM32TG110F4-D-QFN24R
Part No.:
EFM32TG110F4-D-QFN24R
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
Microcontrollers
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM32TG110F4-D-QFN24R.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 4KB FLASH 24QFN
Comments
EFM32TG110F4-D-QFN24R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Silicon Labs
Package/Case:
24-VQFN Exposed Pad
Series:
Tiny Gecko
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
4KB (4K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 2x12b SAR; D/A 1x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)