Silicon Labs EFM32TG110F8-QFN24
Part No.:
EFM32TG110F8-QFN24
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM32TG110F8-QFN24.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 24QFN
Comments
EFM32TG110F8-QFN24 Specifications
Package/Case:
24-VQFN Exposed Pad
Series:
Tiny Gecko
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Speed:
32MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.85V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 2x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)