Silicon Labs EFM32TG11B140F64GQ48-B
Part No.:
EFM32TG11B140F64GQ48-B
Package:
48-TQFP
Datasheet:
AetrixEFM32TG11B140F64GQ48-B.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Comments
EFM32TG11B140F64GQ48-B Specifications
Package/Case:
48-TQFP
Series:
Tiny Gecko 1
Packaging:
Tray
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Speed:
48MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)