Silicon Labs EFM32TG222F8-D-QFP48R
Part No.:
EFM32TG222F8-D-QFP48R
Package:
48-TQFP
Datasheet:
AetrixEFM32TG222F8-D-QFP48R.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48TQFP
Comments
EFM32TG222F8-D-QFP48R Specifications
Package/Case:
48-TQFP
Series:
Tiny Gecko
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 4x12b SAR; D/A 1x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)