Silicon Labs EFM8BB22F16G-B-QFN28R
Part No.:
EFM8BB22F16G-B-QFN28R
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
Microcontrollers
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM8BB22F16G-B-QFN28R.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Comments
EFM8BB22F16G-B-QFN28R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Silicon Labs
Package/Case:
28-WFQFN Exposed Pad
Series:
Busy Bee
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
CIP-51 8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 20x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)