Silicon Labs EFM8BB22F16I-C-QFN28
Part No.:
EFM8BB22F16I-C-QFN28
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM8BB22F16I-C-QFN28.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Comments
EFM8BB22F16I-C-QFN28 Specifications
Package/Case:
28-WFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
50MHz
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 20x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)