Silicon Labs EFM8BB50F16I-A-QFN12
Part No.:
EFM8BB50F16I-A-QFN12
Package:
12-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM8BB50F16I-A-QFN12.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH QFN12
Comments
EFM8BB50F16I-A-QFN12 Specifications
Package/Case:
12-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Strip
Speed:
50MHz
Number of I/O:
9
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b SAR
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)