Silicon Labs EFM8BB50F8G-A-QFN16R
Part No.:
EFM8BB50F8G-A-QFN16R
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AetrixEFM8BB50F8G-A-QFN16R.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH QFN16
Comments
EFM8BB50F8G-A-QFN16R Specifications
Package/Case:
16-WFQFN Exposed Pad
Speed:
50MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)