Silicon Labs EFM8BB50F8G-A-SOIC16R
Part No.:
EFM8BB50F8G-A-SOIC16R
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AetrixEFM8BB50F8G-A-SOIC16R.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH SOIC16
Comments
EFM8BB50F8G-A-SOIC16R Specifications
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Speed:
50MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)