Delevan ER1641-181JS
Part No.:
ER1641-181JS
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AetrixER1641-181JS.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 1.3A 47 MOHM TH
Shipping
Inventory:437
Comments
ER1641-181JS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
Military, MIL-PRF-39010/01, ER1641
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)