Delevan ER1641-221JS
Part No.:
ER1641-221JS
Datasheet:
AetrixER1641-221JS.pdf
Description:
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH
Shipping
Inventory:454
Comments
ER1641-221JS Specifications
Series:
Military, MIL-PRF-39010/01, ER1641
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.1 A
DC Resistance (DCR):
67mOhm Max
Q @ Freq:
49 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
250MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)