Delevan ER1641-222KS
Part No.:
ER1641-222KS
Datasheet:
AetrixER1641-222KS.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 650MA 190MOHM TH
Shipping
Inventory:463
Comments
ER1641-222KS Specifications
Series:
Military, MIL-PRF-39010/02, ER1641
Material - Core:
Iron
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
650 mA
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)