Delevan ER1641-823KR
Part No.:
ER1641-823KR
Datasheet:
AetrixER1641-823KR.pdf
Description:
FIXED IND 82UH 170MA 2.7 OHM TH
Shipping
Inventory:250
Comments
ER1641-823KR Specifications
Series:
Military, MIL-PRF-39010/03, ER1641
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
DC Resistance (DCR):
2.7Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
10.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)