KYOCERA AVX FSQS30A045
Part No.:
FSQS30A045
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
AetrixFSQS30A045.pdf
Description:
DIODE SCHOT 45V 30A TO220 FM
Comments
FSQS30A045 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-2 Full-Mold
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C