KYOCERA AVX KSF30A20B
Part No.:
KSF30A20B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AetrixKSF30A20B.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 30A TO247
Comments
KSF30A20B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
980 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C