KYOCERA AVX KSF30A40B
Part No.:
KSF30A40B
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AetrixKSF30A40B.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 30A TO247
Comments
KSF30A40B Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 400 V
Supplier Device Package:
TO-247
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C