KYOCERA AVX KSF30H60
Part No.:
KSF30H60
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixKSF30H60.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-2
Comments
KSF30H60 Specifications
Package/Case:
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
130 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C