KYOCERA AVX KSF60F60B
Part No.:
KSF60F60B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247
Comments
KSF60F60B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C