KYOCERA AVX KSQ15A04
Part No.:
KSQ15A04
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-2
Datasheet:
AetrixKSQ15A04.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 15A TO247-2
Comments
KSQ15A04 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-247-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C