Cosel USA, Inc. MHFS3243R3
Part No.:
MHFS3243R3
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 6 Leads
Datasheet:
AetrixMHFS3243R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2.64W
Comments
MHFS3243R3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
MH
Package/Case:
8-SIP Module, 6 Leads
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
800mA
Power (Watts):
2.64 W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
77.5%