Delevan P1812R-562K
Part No.:
P1812R-562K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
AetrixP1812R-562K.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 650MA 437MOHM SM
Shipping
Inventory:500
Comments
P1812R-562K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
P1812R
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
1.06A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
437mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)