Cosel USA, Inc. PCA600F-12-G
Part No.:
PCA600F-12-G
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
AetrixPCA600F-12-G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 636W
Comments
PCA600F-12-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
PCA (600W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
53 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
636W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.98" L x 3.50" W x 1.61" H (152.0mm x 89.0mm x 41.0mm)