Diodes Incorporated PD3Z284C39-7
Part No.:
PD3Z284C39-7
Datasheet:
AetrixPD3Z284C39-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 39V 500MW POWERDI323
Comments
PD3Z284C39-7 Specifications
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
39 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C