Delevan S1210R-122J
Part No.:
S1210R-122J
Datasheet:
AetrixS1210R-122J.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 574MA 490MOHM SM
Comments
S1210R-122J Specifications
Series:
S1210R
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
574 mA
DC Resistance (DCR):
490mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)