Delevan S1210R-183J
Part No.:
S1210R-183J
Datasheet:
AetrixS1210R-183J.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 240MA 2.8 OHM SMD
Comments
S1210R-183J Specifications
Series:
S1210R
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
240 mA
DC Resistance (DCR):
2.8Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)