KYOCERA AVX SD3220S040S3R0
Part No.:
SD3220S040S3R0
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
AetrixSD3220S040S3R0.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A 3220
Comments
SD3220S040S3R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3220/DO-214AB
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C