Delevan SDS130R-472N
Part No.:
SDS130R-472N
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AetrixSDS130R-472N.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.5A 78 MOHM SMD
Comments
SDS130R-472N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
SDS130R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
78mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.398" W (12.70mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)