SiTime SIT3372AI-2E2-28NZ96.000000
Part No.:
SIT3372AI-2E2-28NZ96.000000
Manufacturer:
SiTime
Category:
Oscillators
Package:
6-SMD, No Lead Exposed Pad
Datasheet:
AetrixSIT3372AI-2E2-28NZ96.000000.pdf
Description:
MEMS OSC VCXO 96.0000MHZ LVDS
Comments
SIT3372AI-2E2-28NZ96.000000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SiTime
Series:
SiT3372, Elite Platform™
Package/Case:
6-SMD, No Lead Exposed Pad
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
VCXO
Frequency:
96 MHz
Function:
Output:
LVDS
Voltage - Supply:
2.8V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
±1570ppm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
84mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-PQFV (7x5)
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)