Diodes Incorporated SMAZ10-13
Part No.:
SMAZ10-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMAZ10-13.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 1W SMA
Comments
SMAZ10-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 7.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C