Diodes Incorporated SMAZ12-13
Part No.:
SMAZ12-13
Datasheet:
AetrixSMAZ12-13.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 1W SMA
Comments
SMAZ12-13 Specifications
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C