Diodes Incorporated SMAZ16-13
Part No.:
SMAZ16-13
Datasheet:
AetrixSMAZ16-13.pdf
Description:
DIODE ZENER 16V 1W SMA
Comments
SMAZ16-13 Specifications
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 12.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C