Diodes Incorporated SMAZ5V1-13
Part No.:
SMAZ5V1-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Datasheet:
AetrixSMAZ5V1-13.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 1W SMA
Comments
SMAZ5V1-13 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C