Diodes Incorporated SMAZ6V2-13
Part No.:
SMAZ6V2-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Datasheet:
AetrixSMAZ6V2-13.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 1W SMA
Comments
SMAZ6V2-13 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C