Delevan SP1008R-472K
Part No.:
SP1008R-472K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AetrixSP1008R-472K.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 372MA 817MOHM SM
Shipping
Inventory:500
Comments
SP1008R-472K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
SP1008R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
372 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
817mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)