Delevan SP1812R-123K
Part No.:
SP1812R-123K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
AetrixSP1812R-123K.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 767MA 340MOHM SMD
Shipping
Inventory:988
Comments
SP1812R-123K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
SP1812R
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
767 mA
Current - Saturation (Isat):
602mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)