Delevan SPD42R-472M
Part No.:
SPD42R-472M
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AetrixSPD42R-472M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 900MA 45MOHM SMD
Shipping
Inventory:220
Comments
SPD42R-472M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
SPD42R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)