Delevan SPD62R-104M
Part No.:
SPD62R-104M
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AetrixSPD62R-104M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 410MA 1.6OHM SMD
Comments
SPD62R-104M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
SPD62R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
410 mA
Current - Saturation (Isat):
410mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.6Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)