Delevan SPD73R-183M
Part No.:
SPD73R-183M
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AetrixSPD73R-183M.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 1.8A 140 MOHM SMD
Shipping
Inventory:995
Comments
SPD73R-183M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delevan
Series:
SPD73R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.154" (3.90mm)