Cosel USA, Inc. SUCS3123R3C-C
Part No.:
SUCS3123R3C-C
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AetrixSUCS3123R3C-C.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
SUCS3123R3C-C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
SUCS (3W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
74%