Cosel USA, Inc. SUS6053R3B
Part No.:
SUS6053R3B
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
AetrixSUS6053R3B.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 4W
Comments
SUS6053R3B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
SUS (6W)
Package/Case:
6-SMD Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
4 W
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
72%