Cosel USA, Inc. SUTS3053R3
Part No.:
SUTS3053R3
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module
Datasheet:
AetrixSUTS3053R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Comments
SUTS3053R3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
SUTS (3W)
Package/Case:
7-SIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
600mA
Power (Watts):
2 W
Voltage - Isolation:
500 V
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
72%