SMC Diode Solutions SZ216V8.T
Part No.:
SZ216V8.T
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Single Zener Diodes
Package:
Die
Datasheet:
AetrixSZ216V8.T.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW DIE
Comments
SZ216V8.T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C